ELEKTROMOBILY

ářčáář

            Jistě každý uzná, že elektromobil se hodí jako prostředek kombinovaný s železniční dopravou mnohem lépe než auto se spalovacím motorem. Při dojížďce z odlehlého místa jen k nádraží (nebo slušnějšímu autobusovému spojení či P+R) se stávají bezvýznamnými nevýhody elektromobilu jako kratší dojezd a doba nabíjení. Dokonce jsou svým způsobem výhodou, protože těžko se někdo bude pokoušet o krádež auta nebo paliva z něj. Naopak jízda se studeným spalovacím motorem, která v případě krátké cesty představuje její většinu, má své známé "půvaby".
            Neočekávám, že by se někdo v dohledné době rozhoupal k tomu, aby třeba České dráhy nakoupily vlastní elektromobily a ty půjčovaly u nádraží (i když ve Francii tento jev existuje už několik let). Nepochybným faktem ovšem je, že kombinovaná doprava má význam značný a také mít bude, i kdyby se naplnily nejoptimističtější představy o fungování autobusových spojení (ani ty ale nemůžou stačit např. pro vědce pracující v terénu).
Co může hodně lidí a organizací udělat hned, je zařídit možnost nabíjení pro elektromobily - nejlépe v blízkosti nádraží, a hned se udělá něco pro zlepšení atraktivity kombinované dopravy oproti individuální. Protože u nás zatím oficiální veřejné místo k dobíjení elektromobilů neexistuje, mohla by to být ideální reklama třeba pro malé dopravce. Ve skutečnosti by to pro ně v podstatě žádnou práci znamenat nemuselo, protože elektromobilů u nás zatím není tolik a také "otevírací doba" může být zezačátku jen symbolická. Až bude elektromobilů a elektroskútrů dost nebo pokud se najde pravidelný zákazník, nezanedbatelný zisk můžou přinést i platby za elektřinu. Prozatím stačí se zaregistrovat - viz na stránkách http://elektromobil.wz.cz odkaz "HELP".

            Pro úplnost dodávám, že vlastním též jeden ze strojů, o nichž je řeč a k nabíjení mi stačí obyčejná zásuvka 220 V / 11 A.

                                                                                                                        Zdravím z Prahy
                                                                                                                        Václav Procházka